معرفی آزمون آیلتس

 

مقدمه ای بر آزمون آیلتس

IELTS Introduction

 

معرفی آزمون آیلتس IELTS

آزمون آیلتس (IELTS: International English Language Testing System) آزمونی می باشد که میزان آمادگی داوطلبان برای ادامه تحصیل، فراگیـری مهارتهـای تخصصـی، کار و اقامـت در سازمان ها و شرکت های مختلف سرتاسر جهان به زبان انگلیسی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد. این آزمون می خواهد مهارت های ارتباطی زبان انگلیسی اشخاص را برای ادامه زندگی در یک کشور انگلیسی زبان ارزیابی کند و در مقیاسی ۹ نمره ای از یک تا نه تقسیم بندی شده است که در آن نمره یک به معنای مبتدی و نمره ۹ به معنای حرفه ای می باشد.

آزمون بین المللی آیلتس به صورت مشترک تـوسط دانشگاه کمبریج، کنسول بریتانیـا (British Council) و مرکز آیلتس استرالیا(idp) در بیش از ۵۰۰ مرکز در ۱۲۰ کشور جهان برگزار می شود و به طور متوسط سالانه چیزی حدود یک و نیم میلیون نفر در آن شرکت می کنند.

 
 

آیلتس آکادمیک یا آیلتس جنرال ترینینگ؟

آزمون IELTS دو ماژول مختلف دارد: آکادمیک (Academic) و عمومی (General Training).

همچنین نوع دیگری برای مقاصد خاص تهیه و اجرا می شود. این نوع، آیلتس لایف اسکیلز IELTS Life Skills نام دارد.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای انگلیسی زبان را دارند (کارشناسی به بالا) باید در نوع آکادمیک این آزمون، و افرادی که به منظور گذراندن دوره های کوتاه مدت فنی و حرفه ای، اخذ دیپلم، کار و یا برای اخذ اقامت به کشورهـای انگلیسی زبان (معمولا استرالیا، کانادا یا انگلستان) به آن احتیاج دارند، می بایست در نوع عمومی این آزمون شرکت کنند. هردوی این ماژول ها، ارزیابی دقیق و معتبری روی چهار مهارت ارتباطی زبان دارند، یعنی شنیداری یا Listening، خواندن یا Reading، نوشتاری یا Writing و گفتاری یا Speaking. اگر چه دو بخش شنیداری و گفتاری در هر دو نوع آکادمیک و عمومی کاملاً یکسان است، دو بخش دیگر (خواندن و نوشتاری) تا حدودی متفاوت طراحی و برگزار می شوند. در این آزمون هیچ حد نصابی برای قبولی وجود ندارد، بلکه مؤسسات و دانشگاه های مختلف حد نصاب مورد قبول خود را دارند؛ اما بطور کلی، ۹ نمره یا band در نظر گرفته شده است که در آن نمره ی ۹ عالی، نمره ۷ خوب، نمره ۵ متوسط و نمره ۳ به پایین ضعیف محسوب می شود.

 آیلتس لایف اسکیلز نیز فقط مهارت های Listening و Speaking را می سنجد.

                             

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       


شکیبا باشید...