دوره ترمیک تخصصی پزشکی و پرستاری بر اساس مجموعه کتابهای Medicine and Nursing

دوره انگلیسی تخصصی پزشکی Medicine ESP دوره­ای شامل بر جدیدترین منابع مربوط به انگلیسی تخصصی مورد استفاده در محیط­های پزشکی نظیر مراکز علوم پزشکی، بیمارستان­ها، سمینارهای پزشکی و پژوهشکده­های علوم پزشکی است. منابع این دوره، دو کتاب­های آموزش انگلیسی تخصصی به نام­ های Medicine 1 و Medicine 2می شود . این دوره که نتیجه سال­ها پژوهش بخش زبان انگلیسی دانشگاه آکسفورد است، محصول سال­های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ است.

بر طبق استاندارد CEFR، این دوره از سال ۲۰۰۹ برای دانشجویان پزشکی کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجرا می­شود تا نسل جوان پزشکان، در بدو ورود به دنیای حرفه­ای بتوانند با تسلط به ادبیات تخصصی پزشکی، از موانع زبانی گذشته و بتوانند به راحتی با همکاران خود از کشورهای دیگر ارتباط داشته باشند.

این دوره آموزشی شامل هر چهار سطح کتب اینترچنج، سه سطح در پزشکی و دو سطح در پرستاری می باشد و دارای امکانات زیر است:

  • امکان برگزاری کلاس کاملا هوشمند
  • طبقه بندی موضوعی درس ها
  • محیطی کاملا چند رسانه ای و با کاربری آسان
  • امکان برگزاری آزمون بعد از پایان هر درس
  • نمایش گزارش و نحوه پیشرفت زبان آموز
  • دسترسی سریع به کلیه تمرینات، فیلم ها و صداها
  • نمایش متن قسمت های شنیداری‏(‏Audio Scripts‏)‏
  • امکان مشاهده فیلم های آموزشی مرتبط با موضوع گرامری درس و در بعضی مواقع موضوع تخصصی درس
  • برگزاری کلاس های رفع اشکال بصورت یک جلسه در هفته
  • امکان شبیه سازی مکالمه های هر درس ‏(‏در این محیط آموزشی از ابزاری استفاده شده که مکالمه ها را شبیه سازی می کند)

اهداف دوره­ Medicine ESP

این دوره که مبتنی بر به­روز­ترین منابع انگلیسی پزشکی است، زبان تخصصی مورد استفاده در بیمارستان­ها و مراکز تخصصی درمانی را هدف قرار می­دهد. این دوره که برای پزشکان، پرستاران حرفه­ ای و دانشجویان پزشکی طراحی شده است، ادبیات مورد استفاده در محیط­ها پزشکی کشورهای انگلیسی زبان و مراکز پزشکی و پژوهشی بین­ لمللی را به طرز موثری به شرکت­ کنندگان می ­آموزد.

این دوره شرکت­ کنندگان را قادر می سازد تا در مراکز پزشکی کشورهای دیگر، به راحتی از انگلیسی تخصصی رشته­های پزشکی استفاده کنند. به علاوه، ادبیات تخصصی سمینارهای پزشکی – اعم از ادبیات گفتاری و نوشتاری –در این دوره معرفی و در محیط شبیه­ سازی شده تمرین می­شود.

امتیازات دوره Medicine ESP

معرفی لغات و اصطلاحات تخصصی انگلیسی پزشکی در طی این دوره، به شرکت ­کنندگان این امکان را می­دهد که با سهولت و به طور موثری با همکاران و طرف­های خارجی خود ارتباط برقرار کنند.

در این دوره، علاوه بر انگلیسی تخصصی مورد استفاده پزشکان در تعامل با یکدیگر، تاکید موثری نیز بر ادبیات مورد استفاده بین پزشک و بیمار نهاده شده است تا پزشکانی که به طور دائم یا موقت در مراکز درمانی کشورهای دیگر به سر می­برند، بتوانند به راحتی به درمان بیماران بپردازند.

این دوره و نحوه تدریس آن به گونه­ای طراحی شده که شرکت­ کنندگان، بدون در نظر گرفتن اینکه قبلا انگلیسی مطالعه کرده باشند یا خیر، می­توانند در آن شرکت کنند.

این دوره شامل ۲ کتاب است، که هر کتاب شامل ۱۵ درس می شود. علاوه بر کار بر روی گرامر و قدرت شنیداری زبان آموز، به صورت تخصصی در زمینه پزشکی نیز بر روی لغات و موضوعات نیز کار می کند. دروس این دوره شامل موارد زیر می شوند:

کار به عنوان پزشک عمومی، طرز برخوردار با شکایات، دستورالعمل ها و برخوردها، شیوه زندگی، روانپزشکی، بیماریها، کار تیمی، تنوع شغلی، تصادفات ورزشی، جراحی، قلب، بیماریهای استوایی، درماتولوژی، پزشکی اورژانس و ….

این دوره نیز همانند دوره انگلیسی تخصصی پزشکی، با هدف رفع نیازهای ارتباطی زبان انگلیسی پرستاران طراحی شده است و منابع این دوره شامل دو کتاب Nursing 1 و Nursing 2 می شود.

اهداف دوره Nursing ESP

همانند دوره انگلیسی تخصصی پزشکی، هدف اصلی Nursing ESP تسلط شرکت­کنندگان به ادبیات مربوط به رشته پرستاری است. اهداف کلی این دوره به طور خلاصه به شرح زیر است:

تسلط شرکت­ کنندگان به ادبیات مورد استفاده در محیط­های پزشکی بین­المللی

ایجاد امکان تعامل با پزشکان و دست ­اندرکاران علم پزشکی از کشورهای خارجی

تسلط به انگلیسی مورد استفاده در محیط­های کار پزشکی در کشورهای دیگر (برای مثال، ادبیات مورد استفاده در بخش­های اورژانس،توانبخشی، CCU و سایر قسمت­های بیمارستان­های کشورهای انگلیسی زبان و یا کانون­های پزشکی بین­ المللی)

ایجاد امکان مطالعه و استفاده از منابع علمی مربوط به پرستاری که به زبان انگلیسی نوشته می­شوند (مقالات، ژورنال­ ها و غیره)

امتیازات دوره Nursing ESP

استفاده از دستور زبان، واژگان و مهارت­های زبانی مورد استفاده در محیط­ کار حرفه­ای پرستاران – که با نظر پرستاران باسابقه انتخاب و تدوین شده ­اند – از نقاط قوت مهم این دوره است. به علاوه، شبیه­ سازی بسیاری از شرایط واقعی حرفه­ای که در کارگروه­های دوره انجام می­گیرد، امکان تمرین زبان انگلیسی آموخته شده در محیطی بسیار شبیه محیط کار را فراهم می­کند.

امتیاز دیگر این دوره، بهره ­گیری از نظرات پرستاران واقعی در بخش­های مختلف منابع دوره است. این بخش­ها که به “It’s my job” موسوم هستند، تجربیات پرستاران دیگر کشورها در استفاده از زبان انگلیسی تخصصی رشته پرستاری را برای شرکت­کنندگان شرح داده و به این ترتیب، تصویر زنده­ای از نحوه استفاده از این ادبیات خاص را به دست می­دهد.

این دوره شامل ۲ کتاب است، که هر کتاب شامل ۱۵ درس می شود. که علاوه بر کار بر روی گرامر و قدرت شنیداری زبان آموز، به صورت تخصصی در زمینه پرستاری نیز بر روی لغات و موضوعات نیز کار می کند. در دوره تخصصی پرستاری، دروس زیر تدریس می شوند:

تیم بیمارستانی، مسایل و مشکلات مربوط به بیمارستان، پذیرش بیمار، تصادفات و اورژانس، درد، نشانه ها، مراقبت از بزرگسالان، تغذیه، خون، مرگ و احتضار، بهداشت، پرستاری از افراد با مشکلات ذهنی، کنترل و نگهداری از بیماران، درمان، مراقبت های جایگزین، دارو درمانی، درمانهای پوستی، جراحی ها، روانپزشکی، بیماریهای واگیردار و ترخیص و …

 


شکیبا باشید...